Master of Hounds, šestý blacktype plemeník z krosu Kingmambo x Sadler’s Wells

Inspirací pro dnešní BTP Weekly Column byl výsledek Clasico Amilcar A. Mercader, listed dostihu pro dvouleté klisny, který se běžel minulý týden v argentinské La Platě. Dostih na 1300 metrů na písku vyhrála tmavá hnědka Maiandra, díky které si svého prvního blacktype vítěze připsal plemeník Haras El Paraiso Master of Hounds.

Master of Hounds, foto Haras El Paraiso

V USA narozený Master of Hounds patřil k těm, o nichž se v angličtině říká "bred in the purple". Matka Silk and Scarlet, Sadler’s Wellsova dcera, zvítězila v Gr.2 Debutante Stakes, její polobratr Danger Over vyhrál Gr.3 Prix de Seine-et-Oise a bába Danilova, dcery vítězky Gr.2 Ribblesdale Stakes a třetí z Gr.1 Yorkshire Oaks Ballinderry, byla polosestrou šampióna a vítěze francouzského derby Sanglamore. Otec Kingmambo byl v té době nejdražší plemeník na světě připuštějící za 300,000 dolarů a s dcerami Sadler’s Wellse už dal několik elitních koní včetně klasických vítězek Divine Proportions a Virginia Waters. Navíc dva měsíce po narození Master of Hounds zahájil v 2000 Guineas svou spanilou jízdu evropskými Gr.1 mílovými dostihy Henrythenavigator, nejúspěšnější produkt nicku Kingmambo x Sadler’s Wells.

Master of Hounds už jako dvouletý ukázal růžky, když finišoval třetí v Gr.1 Racing Post Trophy. Johnem Magnierem vlastněný hřebec začal tříletou kampaň druhým místem v UAE Derby, místo střetu s Frankelem ve 2000 Guineas se vydal jinou cestou - postavil se na start Kentucky Derby, kde obsadil páté místo. V USA zůstal i na Belmont Stakes, kde se mu ale nedařilo a doběhl až desátý.

Na dráze se znovu ukázal až v lednu následujícího roku, ale již nikoliv jako svěřenec Aidana O’Briena, nýbrž v péči Mika de Kocka a v barvách Sheikh Mohammed Bin Khalifa Al Maktouma. Zimní Dubaj mu šla k duhu a po umístěních v Gr.2 a Gr.3 dostizích zvítězil v Gr.1 Jebel Hatta. Dubajskou kampaň zakončil osmým místem v Dubai World Cupu. Po půlroční pauze vyhrál v Turecku mezinárodní Topkapi Trophy a pak se přece jen postavil i Frankelovi při jeho posledním startu - v Champion Stakes, kde však porazil jen Frankelova vodiče Bullet Traina. Následující rok znovu zavítal du Dubaje, nejlepším výsledkem bylo druhé místo v Gr.2 Al Fahidi Fort.

Po skončení dostihové kariéry byl zařazen do chovu na argentinské Haras El Paraiso. V argentinském chovu byl a stále je o Kingmambova syna excelentního rodokmenu (matka mezitím dala vítězku Gr.1 Belmont Oaks Minorette a Gr.1 vítěze v Japonsku Eishin Apollon) velký zájem. V sezóně 2013 připustil 103 klisen, z nichž se mu narodilo 53 potomků, v roce 2014 121 klisen (81 potomků) a v roce 2015 109 klisen (74 potomků). Nyní má na dráze první dvouleté a Maiandra je prvním, který dokázal vyhrát stakes dostih.

Master of Hounds se díky jejímu vítězství stal šestým plemeníkem ze spojení Kingmambo x Sadler’s Wells, který v chovu dal blacktype vítěze. Vraťme se ale ke zmíněnému krosu. Ten se těšil velké oblibě, nicméně podíl blacktype vítězů, které dal Kingmambo s dcerami Sadler’s Wellse, byl stejný jako jeho podíl blacktype vítězů s ostatními ostatních mateřských otcůi. Kouzlo mu ale dávala mimořádná třída těchto blacktype vítězů. Celkem dal Kingmambo s dcerami Sadler’s Wellse 10 blacktype vítězů (ze 106 potomků dostihového věku), ovšem z nich 7 zvítězilo v Gr.1 dostizích a dva blacktype vítězové se v Gr.1 dostizích umístili.

Z plemeníků z tohoto spojení připadne jako první na mysli excelentní mílař Henrythenavigator, který ale navzdory produkci tří Gr.1 vítězů nesplnil v chovu očekávání a byl na sklonku loňského roku prodán do Ruska. V Ashfordu a Coolmoru působil střídavě i Thewayyouare, otec druhého z Breeders’ Cup Classic Toast of New York, ale i on zůstal za očekáváním a nyní stojí ve francouzském Haras de Corlay, kde připouští za 3,000 euro.

Slibným plemeníkem byl japonský El Condor Pasa, vítěz Japan Cupu, který v Prix de l’Arc de Triomphe podlehl jen Montjeuovi, ale otec 3 japonských Gr.1 vítězů předčasně uhynul v 7 letech. Krátkou chovnou kariéru měl i světoběžník Campanologist, který v roce 2013 začal působit v chovu hřebčína Fahrhof, ale bohužel v prosinci 2015 uhynul na koliku během cesty z Argentiny, kde působil jako pendler. Loni měl na dráze první dvouleté a mezi nimi vítězku Gr.3 Preis der Winterfavoriten Langtang.

Posledním plemeníkem, ale nikoliv podle významu, který dal stakes vítěze a pochází ze spojení Kingmamba s dcerou Sadler’s Wellse, je Ershaad. Syn vítězky Gr.3 Prix de l’Opera Insight, která je ¾ sestrou matky Henrythenavigatora, nevyhrál žádný stakes dostih, ale doběhl druhý v Gr.3 Prix Daphnis a třetí v Gr.1 Prix Jean Prat za Bago a Cacique. Ve venezuelském chovu výborně navázal na klisny s krví Seattle Slew v pedigree, jehož vliv najdeme v rodokmenu matek 4 z jeho 7 blacktype vítězů (matka jeho jediného Gr.1 vítěze Megavatiose je dokonce na Seattle Slewa 3x3 prochována), ale i on odešel předčasně, byť ne tak brzo jako El Condor Pasa a Campanologist.

Master of Hounds, od minulého týdne též otec blacktype vítěze, je tak dnes nejnadějnějším plemeníkem z úspěšného krosu Kingmambo x Sadler’s Wells. Ostatní buď v chovu zůstali za očekáváním, nebo se již prohánějí po nebeských pastvinách.